Podczas meczu NHL pomiędzy Toronto Maple Leafs i Tampa Bay Lightning w zeszłym sezonie doszło do incydentu z udziałem sędziego liniowego Dana Kelly’ego i Michaela Buntinga, byłego już skrzydłowego Maple Leafs.

Kup papierowy Skarb Fana NHL na sezon 2023/24!

W trudnym „gorącym” na lodzie momencie Kelly próbował odprowadzić Buntinga z lodu, podczas gdy zawodnik kontynuował wymianę słów. Nie wyglądało to na komplementy. Sytuacja eskalowała do punktu, w którym Kelly siłą zepchnął Buntinga z lodu i do tunelu. To oczywiście wywołało wiele kontrowersji wśród fanów Leafs i ogólnie społeczności hokejowej.

Wcześniejsza historia Kelly’ego z Maple Leafs obejmuje nawet zawieszenie w 2016 roku, kiedy to jako zawodnik i członek New Jersey Devils został ukarany za atak bezpośrednio na głowę Andreasa Johnssona podczas playoffów AHL o Calder Cup.

Historia ‚dręczenia’ Leafs przez Dana Kelly’ego

Co zaskakujące, NHL właśnie oficjalnie awansowała Kelly’ego, przyznając mu pełnoetatową rolę sędziego głównego od tego sezonu. Do tej pory pracował tylko na linii, teraz będzie miał znacznie większe spektrum władzy nad całą rozgrywką. To posunięcie sprawiło, że wielu kwestionuje sprawiedliwość osądu i zaangażowanie komisarza NHL Gary’ego Bettmana w rozwiązywanie takich kwestii. Decyzja ligi o promocji Kelly’ego do budzi obawy o jej potencjalny wpływ na mecze przeciwko Maple Leafs, Buntingowi, czy ogólnie poziom agresji u tego arbitra.

Wracając do Buntinga, to chyba ostatni draftowany przez Coyotes zawodnik, który był tak blisko indywidualnej nagrody. Wybrany przez Kojoty w czwartej rundzie draftu  2014 roku długo się rozwijał, ale w końcu zadebiutował pod koniec 2018 roku, a na stałe zameldował sie w tej ekipie dopiero w rundzie 2020/21. Arizony nie przekonał do dalszej inwestycji, trafił na wolny rynek i do Maple Leafs.

Tam wystrzelił, dobrze uzupełniając gwiazdorski duet Austona Matthewsa i Mitcha Marnera w jednej formacji ataku. Wciąż posiadając status debiutanta mocno skorzystał na grze w doborowym towarzystwie i dzięki 23. golach w sezonie i 63 punktach został trzeci w głosowaniu na najlepszego debiutanta sezonu.

Michael Bunting trafił do Hurricanes

To jednak nie tak, że Buntinga przez dwa lata w Klonowych Liściach tylko wożono na plecach. Ma on swój charakterystyczny styl gry, praca na bramkarzu, ostra walka na bandach, wymuszanie kar. Większość swoich goli zdobywa na zasadzie przekierowania krążka lub dobitki z 1-2 metrów.

NHL Dan Kelly sędzia
NHL Dan Kelly sędzia

W poprzednim sezonie był drugim najczęściej faulowanym graczem NHL (43), ale też na jego niekorzyść wskazują kary łapane (aż 42). Bilans ten nie jest więc tak imponujący jak przed rokiem, a Toronto nękane problemami z budżetem, oddali do niego prawa. Na wolnym rynku przejęli go Hurricanes i to będzie drastyczna zmiana dla tego chłopaka.