Multimedialne podsumowanie wydarzeń z czwartego dnia zmagań na turnieju hokeja podczas Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang.

Wydarzenie dnia: Zamaskowana Rosja vs. USA

Hokejowy olimpijski (prawie)klasyk. Olimpijczycy z Rosji w ostatnim meczu fazy grupowej zagrali ze Stanami Zjednoczonymi i… wygrali bez większych problemów. Naprawdę nie wiem, czego się mogę spodziewać w dalszej fazie tego turnieju. Skrót tego meczu? Amerykanie atakowali, a Rosjanie zdobywali bramki. Gdy Kowalczuk strzelił trzeciego gola dla OAR na 0.2 sekundy przed końcem drugiej tercji spotkania było wiadomo, że jest już po meczu. W trzeciej tercji zamaskowana Sborna podwyższyła tylko swoje prowadzenie ponownie za sprawą Kowalczuka. Ogólnie mecz, który miał być najciekawszym grupowym pojedynkiem, zawiódł na całej linii i zakończył się wynikiem 4:0. Cóż… Ten turniej chyba będzie pełen niespodzianek i rozczarowań.

Olimpijczycy z Rosji – USA 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Bramki i asysty: 8. Prochorkin (Mozjakin, Barabanow), 23. Prochorkin (Szirokow, Mozjakin), 40. Kowalczuk (Andronow), 41. Kowalczuk (Wojnow, Andronow)

Przytulanka dnia: Prochorkin i Greenway

Amerykanie z Rosjanami bardzo się lubią i nie omieszkają demonstrować tej miłości także na lodzie w trakcie spotkania, którego wagą było pierwsze miejsce w grupie. Przytulanki trwały dobre kilka sekund. Zresztą… zobaczcie sami:

Karny dnia: Wojtek Wolski

Zdecydowanie najbardziej wyrównane i zacięte było dzisiaj spotkanie Kanadyjczyków z Czechami. Czesi wygrali ten mecz 3:2 po serii rzutów karnych. Co możemy powiedzieć po tym meczu? Chyba to, że typowanie Kanadyjczyków jako głównych kandydatów do złota po pierwszym dobrym meczu ze Szwajcarią było mocno na wyrost. Kanada pokazała dzisiaj, że w fazie pucharowej wcale nie jest wykluczone, iż pożegna się ona z turniejem nawet na ćwierćfinałach.

Karne Kanadzie, delikatnie mówiąc, nie wyszły. Jedynego gola strzelił dla ekipy Klonowego Liścia nasz polsko-kanadyjski rodzynek Wojtek Wolski.

Kanada – Czechy 2:3 SO (2:1, 0:1, 0:0 – 0:0)

Bramki i asysty: 2. Raymond (Vey, Gragnani), 14. R. Bourque (Noreau, Brulé) – 7. D. Kubalík, 21. Jordán(Birner, Horák), karny: Jan Kovář

Blamaż dnia: Korea dostaje lanie

Kto najbardziej cieszy się z braku hokeistów NHL na Igrzyskach Olimpijskich? Koreańczycy, a przynajmniej ci, którzy grają w reprezentacji kraju. Dzisiaj Korea dostała solidne lanie od Szwajcarii, dając sobie strzelić osiem goli i nie odpowiadając na żaden z nich. To blamaż w meczu z teoretycznie słabszym rywalem niż Czesi czy Kanadyjczycy. Co by się działo z Koreańczykami, gdyby musieli oni skrzyżować kije z reprezentacjami zbudowanymi na składach NHL? Cudu na lodzie raczej by nie było, a ciężko byłoby nawet powalczyć o brak kompromitacji.

Korea Południowa – Szwajcaria 0:8 (0:1, 0:2, 0:5)

Bramki i asysty: 11. Hollenstein (Haas, Loeffel), 28. Du Bois, 36. Suter (Herzog), 44. Rüfenacht (Untersander, Almond), 46. Suter (Ambühl, S. Moser), 47. Schäppi (Almond, Geering), 52. Suter (Geering, Ambühl), 56. Corvi (Hofmann, Du Bois)

Niespodzianka dnia: Słowenia vs. Słowacja

Rysie ponownie pokazały pazur. Zgranie słoweńskiej kadry, o którym już pisałem, ponownie zaowocowało. Tym razem Słoweńcy pokonali po serii rzutów karnych Słowaków 3:2 i zapewnili sobie drugie miejsce w grupie B.

Co to oznacza? W grupie B do ćwierćfinałów bez barażów awansują Olimpijczycy z Rosji. Pozostałe drużyny mają równo po cztery punkty. Drugie miejsce zajęła Słowenia, trzecie USA i czwarte Słowacja. Nie wystarczy to raczej Słoweńcom do bezpośredniego awansu z klasyfikacji drużyn z drugiego miejsca, ale teoretycznie będzie ona miała najłatwiejszego rywala w barażach. Słowenia w ćwierćfinale Igrzysk Olimpijskich? Bardzo możliwe.

Zwycięski karny w wykonaniu Jeglicia:

Słowenia – Słowacja 3:2 SO (0:0, 2:1, 0:1 – 0:0, 2:1)

Bramki i asysty: 21. Gregorc (Muršak), 25. Kuralt (Muršak, Gregorc), rozh. náj. Jeglič – 36. Bubela (Čerešňák, Graňák), 46. Haščák (Graňák, Čerešňák)

Gość dnia: Chris Lee

Reprezentant Kanady Chris Lee podczas meczu z Czechami zaliczył dzisiaj krótką wizytę w boksie czeskiej reprezentacji. Niezwykle gościnni okazali się dwaj czescy zawodnicy – Martin Erat i Michal Jordan, którzy nalegali, aby Kanadyjczyk przyjął ich zaproszenie.

Tabele:

Co dalej:

04:10 Niemcy – Norwegia -:-
08:40 Czechy – Szwajcaria -:-
13:10 Kanada – Korea -:-
13:10 Szwecja – Finlandia -:-