Mecz dnia: Kanada vs Rosja

Klasyk nie zawiódł i chociaż Rosjanie nie mają zbyt silnego rocznika, to i w Kanadzie nie są „zachwyceni” składem który zebrali na ten turniej. Rozpoczęło się od wymiany ciosów, najpierw to Philippe Myers błysnął dostrzegając wolny lód i wjeżdżającego na tę przestrzeń Tysona Josta. Chwilę później Sborną na nogi postawił Michaił Sergaczow strzałem z niebieskiej.

Rosja wykonywała dobrą pracę w obronie, ładne przecinanie linii podań częste bloki uderzeń i przechwyty. Może za mało działo się w kreowaniu ataków, ale to Kanada mogła się martwić wieloma niedokładnościami ze swojej strony. Przełamanie tej sytuacji przyniósł power-play i świetne dwójkowe rozegranie Barzal – Strome.

To był pierwszy tego wieczoru z trzech trafień w przewadze Kanady (gole na 2:1, 4:1, 5:2). Takiej sile i tym schematom Rosjanie nie byli się w stanie przeciwstawić (sami strzelili raz w przewadze), sami zdobywali inicjatywę zazwyczaj tylko po błędach rywali i zazwyczaj wykorzystując szybkość – mało było z ich strony pomysłów i taktyki wykorzystania posiadanego krążka.

MVP spotkania był bez wątpiena Matthew Barzal, to dzięki niemu kluczowy element spotkania czyli formacja do przewag, działał tak dobrze

przechwytywanie249

Bohater Dnia: Rasmus Dahlin

Chcesz poczuć się na prawdę staro? Wiedz że do świata zawodowego hokeja zaczynają już pukać ludzie z rocznika 2000. Ok ludzie to trochę za dużo powiedziane, póki co jest to jeden chłopak, najmłodszy uczestnik tego turnieju. Rasmus Dahlin, bo o nim mowa, wdarł się w szeregi seniorskiego hokeja i na co dzień gra już w szwedzkiej SHL w barwach Frolunda.

Na ten turniej także zabrał się ze starszymi od siebie i już w pierwszym meczu wywarł pewien „impact” – przeciwnik był łatwy dla uzdolnionych Szwedów pokonanie Danii nie mogło stanowić wielkiego wyzwania, ale i tak gra tego dzieciaka mogła imponować a wisienką na torcie było trafienie na 5:0

Oczywiście zaczynamy w tej chwili mówić o kimś, dla kogo poprzeczkę zaczęto ustawiać gdzieś na wysokości Nicklasa Lidstroma i Erika Karlssona:

Ja mówię – spokojnie, posiedźmy, popatrzmy. To może być geniusz, który rozerwie NHL w strzępy w wieku 20 lat. Może też być tak że w wieku lat 18 zgubi na chwilę swój styl i adaptacja do nowych warunków zajmie mu kolejnych pięć lat, a w międzyczasie każdy nazwie go bustem.

Póki co cieszmy się, że ktoś taki jest w ogóle na horyzoncie.

Aha jest w tegorocznej stawce także drugi chłopak z rocznika 2000, to Nico Gross z Szwajcarii urodzony w styczniu 2016. Dahlin jest z kwietnia.

Nie taki Czech zły:

W sparingach przed głównym turniejem gra Czechów nie napawała optymizmem nikogo, kto z nimi sympatyzuje. Dodając do tego fakt, że nie zdobyli oni żadnego medalu w juniorskim hokeju na tym poziomie od 2005 roku – można było mieć obawy. W meczu z Finami rozwiano jednak pierwsze wątpliwości, Czesi stosunkowo dobrze wypadli na tle bardzo odmłodzonej kadry U20 Suomi (średnia wieku lat 18).

Grający trzeci rok z rzędu na MŚ Juniorów napastnik Michael Spacek (prospekt Winnipeg Jets) strzelił bramkę na wagę zwycięstwa, w całym meczu podyktowano tylko trzy kary (w tym dwie dla Finów). Suomi przez dużą część meczu mieli problem z wymienieniem dwóch celnych podań po przekroczeniu atakowanej linii niebieskiej.

Pogrom dnia: USA vs Łotwa

To nie był perfekcyjny mecz Stanów Zjednoczonych, ale nawet z taką grą wystarczyło by uzyskać nad beniaminkiem wysokie zwycięstwo. Nie do końca oddaje to przebieg 2/3 tego meczu, bo Łotysze umieli się bronić i raczej nie odstawali w różnych elementach gry aż do trzeciej tercji. Na przykład pomiędzy 10 i 20 minutą meczu to USA nie oddali żadnego celnego strzału w światło bramki.

Jankesom można też zarzucić szereg niepotrzebnych kar, problemy z dyscypliną przeciwnik potrafił momentami zamienić na groźne szybkie ataki – widać że amerykańska młodzieżówka ma problemy z ustawieniem się odpowiednio głęboko w swojej tercji co z silniejszym przeciwnikiem będzie skutkowało mnóstwem okazji podbramkowych.

Urodziny Dnia: Renars Krastenbergs

Pojawił się na lodzie w idealnym miejscu i czasie, wystrzelony z łotewskiej obrony krążek znalazł się dzięki jego sprintowi na łyżwach w zasięgu i został zamieniony w sytuacje sam na sam (a ta z kolei na urodzinowego gola). Świetny sposób na spędzenie 18-stki – strzelić gola Ameryce!

Wyniki:

Szwecja U20 – Dania U20 6:1
USA U20 – Łotwa U20 6:1
Czechy U20 – Finlandia U20 2:1
Kanada U20 – Rosja U20 5:3

Tabele:

przechwytywanie250

Co dalej:

19:00 Czechy U20 – Szwajcaria U20
22:00 Łotwa U20 – Rosja U20
23:30 Dania U20 – Finlandia U20
02:00 Kanada U20 – Słowacja U20