Trend zatrudniania kobiet w profesjonalnych ligach w USA przybiera na sile. Ma to już miejsce w NFL oraz w NBA. Przyszła pora, by pełnoprawną umowę otrzymała dziewoja w najlepszej lidze hokejowej świata. Arizona Coyotes zatrudnili na pełen etat Dawn Braid.

Jak to pierwsza?

Pierwsza zatrudniona w pełnym wymiarze. Braid ma długą historię współpracy z NHL na zasadzie „doskoku” lub na którąś część etatu – nigdy jednak nie była ujmowana w żadnym stałym sztabie trenerskim. Takich kobiet było zresztą więcej, wielu graczy współpracuje z  trenerkami na przykład od łyżwiarstwa figurowego.  Tym samym Arizona Coyotes zapisują się na kartach historii jako pierwszy klub z z trenerem – kobietą.

A może Curie-Skłodowska też była kobietą, co?

yotes1Kim jest Dawn Braid? Ano jest to uznana marka w dziedzinie łyżwiarstwa. Braid od wielu lat szkoli hokeistów (i nie tylko) w dziedzinie poruszania się na łyżwach w celu usprawnienia ich umiejętności, szybkości i lepszego pożytkowania energii podczas jazdy.

Braid znana jest ze współpracy z m.in. Flames, Maple Leafs, Sabres czy Ducks. Jej motto pracy trenerskiej przytaczał ostatnio John Tavares – kapitan New York Islanders. „Jeśli nie będziesz ćwiczył tak jak należy, nie będziesz w stanie robić tego, czego ja od Ciebie wymagam”. Braid pracowała również w Athletes Training Center jako dyrektor do spraw rozwoju łyżwiarstwa. Jest ona elementem budowania nowego sztabu trenerskiego wokół Dave’a Tippeta.

Dlaczego teraz?

Arizona Coyotes na skalę dotychczas niespotykaną zainwestowali w młodych oraz bardzo młodych zawodników. Ciągłego szlifowania potrzebuje Max Domi, Anthony Duclair czy Louis Domingue. Za chwilę Braid będzie musiała wziąć na warsztat Dylana Strome’a czy Christiana Dvoraka.  Jest to strategia Coyotes zmierzająca do „wyhodowania” sobie bardzo dobrze wyszkolonych technicznie zawodników.

Trend?

yotes2W NHL? Póki co, nie. Braid to wybitna jednostka nie tylko w dziedzinie kobiecej trenerki, ale trenerki jako takiej. Wiele lat walczyła o to, by zakotwiczyć się w NHL na stałe trenując z coraz to nowymi klubami i wdrażając swoje doświadczenia zdobyte przez lata.

Mimo wszystko, jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ wskazuje, że jeśli jesteś jednostką wybitną – to NHL tak czy siak zwróci na Ciebie uwagę. Jednocześnie zamyka to usta wszystkim zwolennikom kobiet, które pienią się nawet na jedną z marek samochodów ciężarowych bo przypomina im to napis „mężczyzna”.  W 2014 roku w NBA na zatrudnienie kobiety zdecydowali się San Antonio Spurs, a rok później Buffalo Bills z najlepszej ligi futbolu amerykańskiego – NFL.