Zastanawialiście się jak za najbliższe 3-5 lat będzie wyglądała kolejność w najlepszej hokejowej lidze świata? Nic bardziej prostego, wystarczy ocenić młody narybek poszczególnych organizacji i już mamy gotową odpowiedź. Ok, nie mamy…aby było to takie proste musielibyśmy zabronić wszystkich GM-om w lidze jakichkolwiek wymian, zawodnicy mieliby zakaz odnoszenia kontuzji, itd. Absurd, rzecz nierealna ale my i tak przedstawiamy analizę TOP-5 drużyn z najlepszymi prospektami w lidze oraz BOTTOM-5 z najsłabszym zapleczem przyszłych młodych gwiazd. Dodatkowo ocenimy każdą z tych organizacji pod kątem tego co spartolili w wyborach I rundy draftu z ostatnich 10 lat (2007-2016).

Tak zebrany materiał pozwolił na stworzenie listy 5 teamów NHL z najlepszą i najgorszą stajnią młodych zawodników. Ocenialiśmy raczej tych, który dopiero czekają na swoją szansę. Są oczywiście drużyny jak np. EDM gdzie w ostatnich latach zebrano aż cztery #1 draftu, ale ci już zdążyli pokazać się w NHL. Na początek drużyny TOP-5 tej subiektywnej oceny. W pierwszym tekście z tego cyklu miejsca pięć i cztery należące do Islanders i Hurricanes. Inne ekipy, które uplasowały się tuż poza TOP-5 to bez wątpienia Blue Jackets, Sabres, Flames.

5. New York Islanders

Piąte miejsce w naszym rankingu zajmują NYI. To nie może dziwić ponieważ mówimy o drużynie, która w ostatnich 10 latach wybierała aż x5 z topowym pickiem draftu (miejsca 1-5). Jeden z tych wyborów oceniamy w kategorii kontrowersji ale pozostałe wybory wyspiarzy zawsze się sprawdzały. Sekret tkwi w tym że NYI często kierują się zasadą „bierz najlepszego dostępnego gracza jaki pozostał do twojego wyboru”. Tym samym często na drugi plan schodziły konkretne potrzeby drużyny ale w zamian za to drużyna posiada dużą ilość graczy ze skillem i potencjałem na coś więcej niż tylko przebicie się do NHL.

Screen Shot 07-23-16 at 04.03 PM Screen Shot 07-23-16 at 04.03 PM 001

4. Carolina Hurricanes

Organizacja z Raleigh jak nikt inny lubi stawiać na młodych obrońców (aż 5 z 10 wyborów z I rundy w ostatnich 10 latach to obrońcy). Przy takiej strategii udało się jednak wybrać kilka perełek ofensywnych. Jeff Skinner (zwycięzca Calder Trophy), uniwersalny center Lindholm, ultra ofensywny Sebastian Aho to przykłady na to jak można uzupełniać skład również graczami ataku.

 Screen Shot 07-23-16 at 04.56 PM Screen Shot 07-23-16 at 04.56 PM 001

Autorem całej serii jest redaktor Marcin