W każdej plotce jest trochę prawdy, wiedzieliśmy o tym już gdy zaczęły pojawiać się raporty o potencjalnych wymianach z udziałem P.K. Subbana. Wiedzieliśmy o tym nawet wtedy gdy menadżer Marc Bergevin na konferencji prasowej nieudolnie mówił o tym, że nie ma intencji trade’owania Subbanem. Jednocześnie nie był w stanie obiecać, że Subban będzie z Kanadyjczykami na następny sezon.

Nie wiadomo jeszcze o co dokładnie poszło, czy chodzi o konflikt z trenerem czy z resztą „szatni”, a może i to i to. Pamiętamy przecież tak banalne konflikty pomiędzy PKS a Habs, jak ten w sprawie jego słynnych „potrójnych dolnych piątek” przybijanych z Pricem. Sprawa dla kierownictwa drużyny była na tyle poważna, że zakończyła się oficjalnym zakazem tego rodzaju zachowań. Co to komu przeszkadzało i w czym? Ciężko powiedzieć.

Kolejnym policzkiem było przyznanie roli kapitana Maxowi Pacioretty’emu. Mimo tych coraz mocniej pokręconych relacji PK był w Montrealu uwielbiany między innymi za gesty w kierunku kibiców i społeczności. Jego dziesięciomilionowa darowizna na rzecz szpitala dziecięcego zapewniła mu dozgonny szacunek nawet u największych hejterów. Żaden sportowiec w Kanadzie nigdy nie zdobył się na aż tak daleko posunięty finansowo podarunek. Zbiór różnych spraw doprowadził do wymiany na linii Montreal Canadiens – Nashville Predators w której miejscami pracy zamienili się P.K. Subban i Shea Weber. Według obciążeń salary cap najwięcej zarabiający obrońcy w lidze, którzy wspólnie cieszyli się ze złotego medalu olimpijskiego Kanady w Soczi.

Screen Shot 06-30-16 at 11.03 AM

Zarobki roczne są porównywalne, ale prawdziwą RÓŻNICĘ pisaną dużymi literami stanowi długość kontraktów powiązana z wiekiem obu graczy. Subban ma 27. lat i kontrakt ważny jeszcze przez pięć sezonów z klauzulą no-trade. Jest więc zakontraktowany na wysokiej płacy ale tylko na swój prime-time (szczytowy okres w karierze). W przypadku Webera mówimy o jeszcze dziesięciu sezonach licząc od wieku 30. lat. To za 4-5 a może nawet trzy lata będzie stanowić prawdziwy problem dla Canadiens, chociaż plusem w całej sytuacji jest brak jakiejkolwiek klauzuli wiec potencjalnie możliwość dalszego handlowania Weberem w dowolnej chwili i konfiguracji. Jak pokazał przykład już martwych kontraktów Savarda, Prongera czy Daciuka – nie takimi rzeczami menadżerowie obracali.

W teorii wymieniamy obrońcę na obrońcę „i nie zmienia się nic”. W praktyce gra Canadiens i Predators z powodu tej roszady może się stać zupełnie inna. To nie tylko dwie różne osobowości, ale dwa różne typy defensorów.

Weber to obecnie świetny all-arround hokeista z umiejętnościami po obu stronach lodowiska, ale wywodzi się bardziej od stylu stay-at-home przeciwko któremu gra się ciężej rywalom aniżeli przeciwko Subbanowi. Ma lepsze warunki fizyczne, silniejszy strzał na niebieskiej i gra dużo mądrzej niż młodszy od niego P.K. To także dobry rozgrywający i świetne pierwsze podanie (zazwyczaj wybiera je zamiast holowania gumy), chociaż tempo obu tych atrybutów jest nieco inne niż w przypadku Subbana. Może grać nawet w przedziale minutowym 25-30 nie tracąc na jakości. Trzeba się jednak spodziewać, że z wiekiem będzie borykał się z coraz mniejszą odpornością i zmęczeniem.

PiKej jest znakomitym graczem z krążkiem, przemieszczenie go z jednej strefy do drugiej to dzięki jego jeździe na łyżwach, szybkości i zwinności bułka z masłem. Nieco inaczej prezentuje się na atakowanej linii niebieskiej, bardziej pełniąc rolę quarterbacka aniżeli snajpera, chociaż jego strzałowi nie można niczego zarzucić. Narzuca czasami bardzo duże tempo i świetne czuje się w grze prowadzonej na wysokich obrotach, ale nie do końca jest postacią która będzie logować po 25-30 minut. Lubi grę kontaktową ale i bez niej może być dobrym obrońcą we własnej strefie.

W statystykach posiadania krążka typu „corsi” zazwyczaj jest remis. Nie ma wyraźnej różnicy w uderzeniach oddawanych (CF60) przyjmowanych (CA60) i ogólnej statystyce CF%. Bardziej „potrzebny” swojemu poprzedniemu już zespołowi był jednak Subban, na co wskazuje wartość CF% Rel dodatnia +4.14 podczas gdy u Webera ujemna -2.57. Nie jest to statystyka z gatunku najważniejszych, raczej ta z drugiego rzędu, ale jednak koledzy Webera radzili sobie z kontrolowaniem meczów lepiej bez niego, podczas gdy Suban był w tej kwestii pozytywną siłą Montrealu.

Screen Shot 06-30-16 at 12.23 PM
Za trzy ostatnie sezony 5on5

P.K. ma tendencje do wybierania niebezpiecznych wariantów co często kończy się stratami. W lidze na przestrzeni ostatnich trzech lat jest tylko kilkunastu zawodników z większą ilością giveaways, to dosyć elitarne towarzystwo Karlssona, Burnsa czy też Doughty’ego. Wszyscy jednak za wyjątkiem tego ostatniego mają od PiKeja dużo lepsze ratio przez dużo większą liczbę odbiorów.

Co to w praktyce oznacza? Czy będziemy mieli Webera częściej z krążkiem poruszającego się pomiędzy niebieskimi, albo Subbana robiącego to rzadziej w Predators? To skomplikowane. W przypadku Habs sprowadzenie już mocno ukształtowanego zawodnika i zmuszanie go do całkowitej zmiany stylu gry byłoby głupotą. Po prostu trzeba będzie to zadanie rozdzielić mocniej pomiędzy zawodników w składzie lub stosować częściej inny system wyprowadzania gumy. PKS może zostać w tym nieco ograniczony lub też wyręczany przez partnera z linii, którym jak wielu się spodziewa może być Roman Josi. Nie jest żadną tajemnicą, że u Kanadyjczyków nie było partnera, który nadążałby za Subbanem (Andriej Markow odetchnął z ulgą), w Predators powinno być inaczej.

Ciekawe rzeczy prezentują nam statystyki typu Rush i Rebounds. Pierwsza pokazuje jak zawodnik spisuje się w szybki ataku (RBF – wykonując go lub RBA – broniąc) druga jak często dochodzi (RSF) lub dopuszcza (RSA) do uderzeń z dobitki. Obie niezwykle istotne wartości dla defensorów dają pewne odpowiedzi:

Screen Shot 06-30-16 at 12.35 PM

Nic odkrywczego, że Subban jest lepszy w tworzeniu sobie okazji obu typu, a Weber w bronieniu. Nie mniej największą różnicę (74) stanowi wartość RSA (Rush Shots Against) i jest na korzyść Webera. To może być kluczowy plus w tym porównaniu, obrona kontrataków w której Subban często był mocno nieporadny Weberowi dzięki doświadczeniu i wyższemu hokejowemu IQ przychodzi łatwiej + ostatnia rubryka z zablokowanymi strzałami co daje Montrealowi dużo asset w kwestiach obronnych.

Plusy dla Canadiens z wymiany Subban na Webera:

– Bardziej odpowiedzialny, grający mądrzej i bezpieczniej obrońca numer 1
– Większa wartość w defensywie, lepsza protekcja przed kontrami, więcej blokowanych strzałów
– Nowy lider mentalny i jeszcze lepsza opcja na strzały z dystansu

Plusy dla Predators z wymiany Weber na Subbana:

– Idealny moment i wartość na oddanie jeszcze 10-letniego kontraktu
– Wysokiej jakości nowoczesny obrońca zakontraktowany na najlepsze lata kariery
– Pozytywna siła w transportowaniu krążka pomiędzy strefami

 

*W tabelach i wykresach dane z serwisów Puckanalitycs oraz Corsica