Urodzony: 1998 rok, Finlandia

Pozycja: Obrońca (ofensywny)

Wzrost: 188 cm

Waga 83 kg

Uchwyt kija: lewy

Typowane miejsce w drafcie: 6-10

Fabryka talentów, Dostawca zawodników do NHL, automat z gwiazdami – różnie można określać drużynę London Knights z OHL – ale wszystkie określenia pasują. W tym roku Knights dadzą nam jednak talent klasy szczególnej. Lada chwila może okazać się, że Erik Karlsson, Kris Letang czy Oliver-Ekman Larsson będą musieli dzielić się laurkami z kolejnym „napadającym obrońcą”. Do draftu staje Olli Juolevi.

Co w nim szczególnego?

Fiński obrońca rozwija się w zaskakującym tempie, a jego potencjał jest trudny do przecenienia. Juolevi, który dostarczy komentatorom tyle problemów z nazwiskiem, co przeciwnikom ze swoją grą, już zdradza nad-przeciętny talent.

Należy zacząć od wysokiej inteligencji zawodnika, co przekłada się na jego fantastyczną umiejętność podawania krążków w sposób ekstremalny. Z dobrym napastnikiem przed sobą, Juolevi jest w stanie sprowokować bardzo skuteczne kontrataki, podając krążek przez pół lodu wprost pod kij kolegi po fachu. Zestawiony z napastnikiem zdolnym do przejmowania takich zagrań, Juolevi spowoduje nadciśnienie u wielu bramkarzy

ju2Kogo przypomina?

Najbardziej kojarzy mi się z Klibergiem z Dallas Stars. Juoleviego cechuje wyjątkowy spokój przy oddawaniu strzału, a także świetne ustawienie i doskonała wymiana pozycji ze swoim współ0obrońcą z linii. Olli powoli składa się do strzału, który rzadko kiedy oddawany jest „z całej siły”. Mimo wszystko dysponuje niesamowitą armatą w kończynach górnych, co sprawia wrażenie montażu filmowego przy oddawanych przez niego strzałach.

Podobnie jak Klinberg, Juolevi ma doskonałe wyczucie i fenomenalny celownik. Zawodnik potrafi teoretycznie prostym, szkolnym strzałem pokonać niezasłoniętego bramkarza – jego specjalność to wysokie, kąśliwe strzały pod samym słupkiem które stanowią dla bramkarzy tajemnice nie do odgadnięcia.

Słabe strony

Jego słabą stroną może okazać się sama gra w defensywie. Juolevi zdradza niesamowite zapędy do gry ofensywnej, wręcz w ataku co kończy się jego przebywaniem koło bramki i wypuszczaniu się bardzo głęboko w strefę przeciwnika. nie zaopatrzony w dobrego kolegę-obrońcę bez zapędów strzeleckich Juolevi może cierpieć na syndrom Keitha Yandle i stać się przez to autorem kilku bramek dla przeciwników.

Jednak według wielu ekspertów, Fin ma potencjał do bycia „two -way Defence” czyli obrońcy zdolnego do gry ofensywnej, jak i defensywnej. Jego wzrost i stosunkowo niewielka waga predestynują go jednak do bardziej technicznej, ofensywnej gry, a jego szybkość będzie tu potężnym atutem.

Juolevi typowany jest przez wielu jako przyszły obrońca Arizona Coyotes. zważywszy na fakt jego gry w poprzednich latach z Maxem Domim, oraz obecnej gry z prospektem Kojotów – Christianem Dvorakiem – wszystko zostanie w rodzinie a wytworzona chemia może zdziałać cuda.