Poznaliśmy tegorocznych kandydatów do nagrody najlepszego bramkarza sezonu 2015-2016. Zwycięzcami w ostatnich 5 latach byli odpowiednio:
Carey Price, Tuukka Rask, Siergiej Bobrowski, Henrik Lundqvist i Tim Thomas.
Przedstawiamy sylwetki i krótkie przypomnienie tegorocznych dokonań każdego z nominowanych, wybieranych przez wszystkich 30 GMów ligi:

Holtby

Braden Holtby (48-9-7, 2.20 GAA, .922 sv%)

Holtby w tym sezonie przypieczętował swój status elitarnego bramkarza w NHL. Dwudziestosześcioletni bramkarz miał jeden z najlepszych sezonów bramkarskich w historii ligi a co za tym idzie, jego Washington Capitals byli jedną z najbardziej dominujących drużyn sezonu zasadniczego ostatnich lat. Braden wyrównał rekord Martina Brodeur zgarniając 48 zwycięstw w regular season w ciągu jednego roku. Automatycznie stał się też posiadaczem tego rekordu w księgach Capitals. W ciągu całego sezonu nie przegrał też 2 spotkań z rzędu w regulaminowym czasie gry, grając w 66 meczach. Jest to drugi sezon z rzędu, w którym jest niekwestionowanym numerem 1 w bramce Stołecznych, tym razem doprowadzając swoją ekipę do 120 punktów i nagrody Presidents Trophy.

quick

Jonathan Quick (40-23-5, 2.22 GAA, .918 sv%)

Poprzednio nominowany do tej nagrody w sezonie 2012 Quick, był najbardziej zapracowanym ze wszystkich bramkarzy w tym sezonie grając w 68 meczach. Odnotowując swoje 41 czyste konto w karierze, jest teraz na samotnym prowadzeniu w tej statystyce wśród bramkarzy urodzonych w Stanach Zjednoczonych w historii NHL. Bariera 40 zwycięstw od tego sezonu jest nowym rekordem organizacji z Los Angeles. Poprzedni rekord również należał do Quicka po sezonie 2010. Amerykanin poprawił się w tym sezonie o jedno oczko.

Bishop

Ben Bishop (35-21-4, 2.06 GAA, .926 sv%)

Olbrzym z Tampa Bay (201 cm wzrostu) był blisko nagrody 2 lata temu kiedy wygrał goalie z Bostonu Tuukka Rask. Nominowany po raz drugi Bishop, był przez cały sezon ostoją w bramce Lightning. Kiedy na początku sezonu drużyna z Florydy miała bardzo duże problemy ze zdobywaniem bramek, był on jedynym powodem dla którego Tampa utrzymywała się w walce o wygranie Atlantic Division. Wśród starterów uzyskał on najniższą średnią traconych bramek (2.06 GAA) i drugi najlepszy odsetek obronionych strzałów (.926).

Oto jak przedstawia się miesięczne zestawienie procentu obronionych strzałów dla nominowanych bramkarzy (sytuacje 5v5, średnia krocząca z 20 meczów)

sv procent 5v5

Mój typ: Braden Holtby.

Typy redakcji:

Michał: Braden Holtby

Łukasz: Braden Holtby

Mateusz: Braden Holtby

Karolina: Braden Holtby

Adrian: Braden Holtby

Kojot: Braden Holtby