Mecz dnia:

W trzech występach w Moskwie reprezentacja Szwajcarii dała się poznać publiczności od tej bardzo dobrej strony, jeśli chodzi o atrakcyjność meczów. Każdy z pierwszych trzech meczów Helwetów kończył się albo w dogrywce albo w karnych i chociaż w czwartym podejściu mecz skończył się w regulaminowych 60 minutach to trudno było odmówić mu uroku. 5:4 nad Łotwą do końca trzymało w napięciu, a game-winner padł dopiero na półtorej minuty przed końcową syreną. Wcześniej działo się bardzo dużo, wliczając w to druga tercję okraszoną sześcioma trafieniami (3:3).

Mecz dla koneserów:

To był spacerek, mecz do bólu przewidywalny. Można by napisać jednostajny, gdyby nie niezły moment beniaminka w trzeciej tercji, ale zmienienie wyniku z 1:6 na 3:6. Kazachowie potrafią grać solidnie, przeciwstawić się fizycznie i zniwelować atuty rywala nawet potencjalnie silniejszego. To nie był jednak ich dzień, Trzy Korony nie tylko przeważały, ale dokumentowały to trafieniami. Ładnymi trafieniami w dodatku, takimi którymi żaden hokejowy koneser nie pogardzi, jak na przykład to na 2:0

Akcja dnia:

Trzecie trafienie dla Kazachstanu i to w krótkim okresie po drugim golu sprawiło, że ci bardziej naiwni uwierzyli w to że jeszcze coś się finalnie może zmienić. Nie zmieniło się, ale to i tak była fajna odmiana w tym meczu. No i trafienie przedniej jakości, Roman Sawczenko zrobił jeden świetny zwód pod bandą, drugi w głębi tercji, był jeszcze powstrzymywany ale oddał uderzenie w stylu piosenki „I believe I can fly”

Bohater dnia:

„El Nino” czyli Nino Niderreiter strzelił dwie bramki dwukrotnie kąsając Łotwę w power play podczas drugiej tercji meczu z Szwajcarią. To były ważne gol w drugiej tercjie na 1:0 i 2:0 po dosyć ostrej, ale bezbramkowej pierwszej tercji. Po czterech spotkaniach w turnieju MŚ Elity atakujący Minnesota Wild jest w czołówce klasyfikacji kanadyjskiej (5 pkt) i strzelców (3 gole) i jest najjaśniejszą postacią szwajcarskiej reprezentacji (+6 w plus/minus) grającej póki co przeciętny hokej.

Za drugiego bohatera można śmiało uznać Gustava Nyquista, który wyładował swojego strzeleckiego skilla na Kazachstanie zdobywając hat tricka. Do goli Nyquist dołożył też asystę notując czteropunktowy występ.

Ale numer:

4 – tyle bramek w ostatniej tercji spotkania stracili Słowacy z Białorusią i z dosyć bezpiecznego 0:2 zakończyli dzień meczowy ze spuszczonymi głowami przegrywając 0:4. Pierwszego gola wyżej sklasyfikowani w światowym rankingu stracili nieco z przypadku, przez nieporozumienie obrońcy z bramkarzem przy stosunkowo niegroźnym strzale Kirila Gotovetsa. Chwilę później groźny uraz przydarzył się Michalowi Serseniowi i napastnik naszych południowych sąsiadów opuścił lód na noszach. Po tym zdarzeniu od stanu 1:2 gra Słowaków uległa totalnej rozsypce.

Młody dał radę:

Jewgienij Lisowiec to dla większości z nas zupełnie anonimowe nazwisko, nic dziwnego bo jest to dopiero wchodzący do wielkiego hokeja 21-letni obrońca pochodzący z Grodna. Defensor który wywalczył sobie rok temu stałe miejsce w Dynamo Mińsk (KHL) miał swój dzień, był na lodzie w trakcie wszystkich trafień Białorusinów przeciwko Słowakom. Był więc na +4 w tym meczu i zanotował dwie asysty, z jego kraj wygrał pierwszy mecz na tych mistrzostwach. Gdyby zrobił to w meczu z przeciwnikiem z światowego TOP5 trafiłby z miejsca do notesu skautów NHL, a tak, będzie musiał to powtórzyć przynajmniej jeszcze raz, by zasłużyć na większą uwagę.

Na wideo poniżej bramka na 3:2 dla Białorusi, możliwa tylko dzięki świetnej interwencji i wyprowadzeniu krążka przez Lisowca.

Weteran dnia:

Nie zostawia nam wiele możliwości Mikko Koivu z Finlandii wciąż punktując i prowadząc za nos młodszych kolegów. 33-latek dziś zdobył gola na 2:0 i pozwolił odetchnąć z ulgą, bo tylko jednobramkowa przewaga nad nieźle broniącymi się Węgrami była niepokojąca.