Nagrodę Amerykańskiej Akademii Internetu w kategorii „Największa wpadka na Twitterze” jednogłośnie otrzymują Montreal Canadiens.  Niech będzie to lekcją dla nas wszystkich – Internet bezlitośnie wykorzystuje błędy i wpadki

W skrócie: Montreal Canadiens chcieli uhonorować fakt iż ich społeczność na Twitterze przekroczyła milion obserwujących. Sposobem na „świętowanie” było losowe wyróżnianie fanów, poprzez umieszczenie nicków (loginów) na bluzie Canadiens na zdjęciu, które miało ukazać się na oficjalnym koncie @CanadiensMTL. Social Ninja odpowiedzialni za Twittera Canadiens, ustawili tę opcję automatycznie i to był największy błąd.

amtl2Maszyna losująca nie została zaopatrzona w odpowiednie „filtry bezpieczeństwa” przez co zdarzały się różne kwiatki, największym okazało się promowanie człowieka o wdzięcznie brzmiącym pseudonimie DeathToN1ggers (Śmierć Czarnuchom). Radosny automatyczny wpis od razu powitał szczęśliwego zwycięzcę wirtualną bluzą Canadiens.

To jednak nie koniec. DeathToN1ggers otrzymał również wiadomość video z podziękowaniami od samego… P.K. Subbana. Dla niezorientowanych – Subban to gwiazda Canadiens… czarnoskóra gwiazda Canadiens. Podsumowując. Canadiens podziękowali za „Śmierć Czarnuchom”, a ich czarnoskóry zawodnik podziękował osobiście.

Katastrofa?

W Kanadzie? z pewnością. Jak mawiają Amerykanie, „Kanadyjczycy nawet nie skorzystają z toalety bez pozwolenia i przeprosin”. Poprawność polityczna ma się w Kanadzie dobrze, jak korupcja na Ukrainie. Habs usunęli posta i wystosowali przeprosiny za obraźliwy wpis wyjaśniając, że było to ustawione automatycznie.

W USA? a skąd. Lecząca się z „kija w tyłku” Ameryka zareagowała salwą śmiechu, a społeczność fanów NHL z kraju Jerzego „Łoszingtona” wyśmiała post, a następnie podzieliła się nim ze światem. Spoceni ze strachu Canadiens przeprosili na wszelki wypadek wszystko co się rusza.

Incydent jest zwyczajnie zabawny. Owszem, drużyna powinna przeprosić, bo mimo wszystko „Śmierć Czarnuchom” na koszulce w której gra P.K. Subban to tak, jakby napisać „Stop Islamizacji Toronto” na koszulce Maple Leafs (gra u nich muzułmanin Nazem Kadri). Cieszę się jednak, że nie zrobiła się tego międzynarodowa afera o „rasizm” i „ksenofobię” – polityki w hokeju nam nie potrzeba.