Elita ostatecznie nie dla Polaków. Reprezentacja Polski zajmuje trzecie miejsce na tegorocznych Mistrzostwach Świata Dywizji 1A w Katowicach i drugi rok z rzędu ociera się o hokejową elitę. Do głównej grupy rozgrywek Mistrzostw Świata awansowali Słoweńcy oraz warunkowo Włosi.

Polacy w meczu z reprezentacją Japonii urządzili sobie kanonadę strzelecką. Biało-Czerwoni grali na luzie i wychodziło im niemal wszystko. Nasi reprezentanci prowadzenie objęli już w 1. minucie spotkania, a po niespełna 18. minutach gry prowadzili 6:0. Tak wyglądało pierwsze trafienie Biało-Czerwonych w wykonaniu Wronki:

W dalszej części spotkania Biało-Czerwono nieco rozluźnili swoje szeregi defensywę przez co dali okazję na zdobycie kilku bramek Japończykom. Mecz ostatecznie zakończył się zwycięstwem naszych reprezentantów aż 10:4, a jak później się okazało bramkę na wagę zwycięstwa zdobył w 18. minucie spotkania Dziubiński:

Dziesiątą bramkę dla reprezentacji Polski zdobył Patryk Wajda, który kilka dni temu został ciężko kontuzjowany, przeszedł operację i na lodzie pojawił się na ostatnią minutę czysto symbolicznie, ale pomimo tego zdołał zdobyć bramkę w świetnym stylu:

Polska – Japonia 10:4 (6:1, 1:1, 3:2)

Bramki i asysty: 1. Wronka (Malasiński, Bychawski), 4. Chmielewski (Łopuski, Pasiut), 7. Malasiński (Kruczek, Zapała), 11. Kruczek (Dziubiński, Kolusz), 13. Pasiut, 18. Dziubiński (Kolusz), 24. Bagiński (Kotlorz), 44. Chmielewski (Dronia, Kruczek), 56. Dronia (Zapała), 60. Wajda – 20. Ueno (Takahashi, Yamashita), 26. Kawai (Haga), 42. Obara (Terao), 45. Nishiwaki (Takahashi, Tanaka)

W pozostałych spotkaniach…

Pierwsze spotkanie ostatniego dnia hokejowych Mistrzostw Świata w Katowicach zakończyło się bardzo szczęśliwie dla Polaków. Włosi pokonali w nim w regulaminowym czasie gry reprezentację Korei Południowej 2:1. Wynik spotkania już w 3. minucie meczu podczas gry w przewadze otworzył Ramoser, który tym samym wykorzystał okres Italii w przewadze:

Wynik ten utrzymywał się do końcówki trzeciej tercji. Dopiero w 55. minucie spotkania Italia podwyższyła swoje prowadzenie za sprawą Tudina. Dwie minuty później Koreańczycy złapali kontakt, ale na wyrównanie już zabrakło czasu i jak się okazało to właśnie trafienie Tudina zadecydowało o zwycięstwie Włochów:

Włochy – Korea Południowa 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Bramki i asysty: 3. Ramoser (Larkin, Scandella), 55. Tudin – 57. Regan

Zwycięstwo Włochów w regulaminowym czasie gry oznaczało, że jeśli Polska chciała podtrzymać swoje szanse na awans do elity Austria musiała pokonać Słowenię w regulaminowym czasie gry. Tutaj jednak czar całych mistrzostw prysł. Słowenia pokonała Austrię w regulaminowym czasie gry 2:1 i tym samym zapewniła sobie powrót do hokejowej elity, a zarazem uniemożliwiła taką możliwość zarówno Polakom jak i Austriakom.

Spotkanie to jednak zaczęło się dla nas wymarzenie. W 6. minucie starcia Komarek otworzył wynik podczas gry w przewadze, ale potem było już tylko gorzej. W 11. minucie Sabolic wyrównał stan spotkania, a w drugiej tercji starcia bramkę na wagę awansu zdobył Ograjensek:

Austria – Słowenia 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Bramki i asysty: 6. Komarek (Kristler) – 11. Sabolic (Jeglic, Ticar), 28. Ograjensek (Pretnar, Music)