Jedni mają go serdecznie dość, a inni – w tym ja – są jakiego ogromnymi fanami. O kim mowa? O Mike’u Emricku, głównym głosie NHL w Stanach Zjednoczonych. Można go lubić lub nie, ale każdy musi przyznać jedno – Emrick to żywa legenda NHL.

Emrick, często nazywany (no dobra więcej niż często) Dociem to główny komentator NHL w NBC czyli państwowej telewizji w Stanach Zjednoczonych. Ma 69. lat, a ze sportem związany jest niemal od początku swojego życia. W 2004 roku otrzymał od ligi nagrodę Lester Patrick Award, a na swoim koncie ma także trzy nagrody Emmy dla najlepszego komentatora sportowego. Spośród wszystkich komentatorów NHL tylko on zdołał zdobyć Emmy. Dorobek imponujący, ale jak wyglądała droga Doca do NHL?

Jak to w takich przypadkach bywa Emrick rozpoczynał swoją przygodę z komentowaniem hokeja od niższych amerykańskich lig. Debiutował jako komentator drużyny z ligi IHL – Port Huron Flags w 1973. roku. Cztery lata później taką samą pracę wykonywał dla Maine Mariners z AHL, a w sezonie 1982/1983 przyszedł czas na lokalny debiut w NHL – Emrick został nadwornym komentatorem New Jersey Devils. W “Diabłach” Doc pracował z przerwami do roku 2011.

Pierwsze poważniejsze wyzwania Emricka to komentarz meczów NHL na kanale ESPN (oh, przynajmniej Doc pamięta NHL na ESPN) w latach 1986-1988. Potem przyszło komentować mu swoje pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1992. roku w Albertville. Dalej kariera medialna Emricka potoczyła się już wielkim kołem. Mike może pochwalić się pracą dla największych stacji telewizyjnych w USA i Kanadzie – CBS, NBC, ABC, TNT, ESPN, Fox, CSTV.

Najważniejszym przełomem w karierze Emricka był jednak rok 2011. Wówczas to Mike definitywnie pożegnał się z pracą w New Jersey Devils i podpisał wyłączną umowę z NBC przez co stał się głównym głosem “hokejowym” tej stacji – i tak trwa to aż do dnia dzisiejszego.

Jak wygląda typowy dzień Emricka w pracy? Mike w okolicach lodowiska pojawia się już na długo przed meczem. Wtedy często wyłapują go fani prosząc o autografy i zdjęcia. Potem przychodzi czas na finalne przejrzenie notatek – właśnie, warto opowiedzieć o notatkach. Doc słynie bowiem z bardzo skrupulatnych przygotowań do każdej transmisji. Stos kartek, na którym znajdziemy informacje o każdym zawodniku – statystyki, przebieg jego kariery, a także informacje o samym zespole – głównie ciekawostki historyczne. Jest też odpowiedni zeszyt z zapisanymi różnymi informacjami, które tylko czekają na wyjęcie z kieszeni w odpowiednim momencie.

Mike przede wszystkim nie uważa się za gwiazdę, a już na pewno nie zachowuje się jak jedna z nich. Doc ma czas na rozmowę z wszystkimi – począwszy od zawodników i trenerów, poprzez  ludzi, którzy zajmują się obsługą techniczną meczu, a kończąc na kibicach, którzy akurat stoją w kolejce w okolicznym fastfoodzie. Być może dlatego Emrick cieszy się w Stanach Zjednoczonych tak wielką popularnością.

W chwili gdy jednak zbliża się czas spotkania Emrick pojawia się grubo godzinę przed rozpoczęciem starcia w swojej kabinie komentatorskiej i wówczas uśmiech na jego twarzy zastępuje pełne skupienie. Dokładne zorganizowanie notatek oraz rozłożenie ich na panelu i możemy zaczynać!

Emrick nie żyje samym hokejem. Doc przede wszystkim jest ogromnym fanem baseballa i drużyny Pittsburgh Pirates przez co Mike ma także pewne sentymenty do “Pingwinów”, ale sam jednak dyplomatycznie nie przyznaje za kim najbardziej sympatyzuje w NHL. Prócz tego Doc jest wielkim miłośnikiem koni. Gdy tylko skończy pracę wraca do swojego domu gdzie posiada on własną zagrodę z końmi.

Mike swoje lata już ma, ale z pewnością jeszcze przez kilka dobrych lat będziemy mogli usłyszeć jego głos w transmisjach na krajowym NBC. Co Mike przez ten czas zdoła jeszcze osiągnąć? Zobaczymy!

Jeśli chcecie wiedzieć jeszcze więcej o Docu zachęcamy do obejrzenia dokumentu przygotowanego przez stację NBC: