Feb 17, 2024; Tampa, Florida, USA; the Tampa Bay Lightning and Florida Panthers scuffle on the boards in the third period at Amalie Arena. Mandatory Credit: Nathan Ray Seebeck-USA TODAY Sports

16 kwietnia 2024 roku rozpoczęła się faza play – off  w lidze NHL. Do zmagań o Puchar Stanleya przystąpiło 16 drużyn. Osiem reprezentuje Konferencję Wschodnią i osiem Zachodnią. Zwycięzcy drabinki Konferencji Wschodniej i Zachodniej zmierzą się ze sobą w wielkim finale, w którym wyłoniony zostanie zwycięzca Pucharu Stanleya. Obrońcami mistrzowskiego tytułu są hokeiści Vegas Golden Knights, którzy ostatecznie nie awansowali do ćwierćfinału.

Pozostałe mecze play-offów są dostępne bez podatku w betclic! Jedyne wymagania to kurs minimalny 1,14! Dodatkowo z kodem promocyjnym Betclic można liczyć na pierwszy bezpieczny kupon.

Lista zespołów zakwalifikowanych do play – off – Wschód 

Jak wspomniałem, 16 zespołów walczył o miano najlepszego zespołu sezonu w NHL. Osiem z nich reprezentowało  Konferencję Wschodnią. Byli to: New York Rangers i jego przeciwnik Washington Capitals. Drugą parę tworzyli druga drużyna z Nowego Jorku – Islanders wraz z Caroliną Hurricanes. W trzeciej Florida Panthers z Tampa Bay Lightning. Ostatnią parą byłli Boston Bruins, którego oponentem było Toronto Maple Leafs.

Lista zespołów zakwalifikowanych do play – off – Zachód 

Konferencję Zachodnią również reprezentowało osiem zespołów. W pierwszej parze mierzyli się Dallas Stars z obrońcą tytułu Vegas Golden Knights. Parę numer dwa to Winnipeg Jets z Colorado Avalanche. W trzeciej Vancouver Canucks walczyło z Nashville Predators, a ćwierćfinały zamykał Edmonton Oilers z Los Angeles Kings.

Dla hokeistów Vegas Golden Knights ubiegłoroczny finał był drugim w dość krótkiej historii klubu. Zespół powstał w 2017 roku i już w debiutanckim sezonie doszedł do finału Pucharu Stanleya. Nie poszedł on jednak po myśli hokeistów z Nevady, którzy przegrali serię 1:4 z Washington Capitals.

Ćwierćfinaliści Pucharu Stanleya 

Znamy już ćwierćfinalistów play – off o Puchar Stanleya. Z Konferencji Wschodniej są to New York Rangers (wygrał swoją serię 1/8 finału 4:0) a jego rywalem będzie Carolina Hurricanes (wygrana 4:1 w serii). Trzecim zespołem ze Wschodu jest Florida Panthers (4:1 w serii), która zawalczy z Boston Bruins (4-3 w serii). Czwartym ćwierćfinalistą i zarazem pierwszym z Konferencji Zachodniej jest Colorado Avalanche, które swoją serię 1/8 finału wygrało 4:1. Ich rywalem będzie Dallas Star. Ostatnią ćwierćfinałową parę tworzą Vancouver Canucks z Edmonton Oilers.

Puchar Stanleya – krótka historia oraz ostatni triumfatorzy i finaliści 

Puchar Stanleya ufundowany został w 1892 roku przez lorda Fredericka Arthura Stanleya. Był to brytyjski polityk, który w latach  1888 – 1893 był gubernatorem generalnym Kanady.  Puchar Stanleya pierwszy raz przyznany został w 1893 roku.

W przeciągu ostatnich 10 lat (od 2014 roku do bieżącego) dwie drużyny wygrywały Puchar Stanleya więcej niż raz. Był to Pittsburgh Penguins, który triumfował z latach 2016 i 2017 (pokonali odpowiednio San Jose Sharks i Nashville Predators) oraz Tampa Bay Lightning. Błyskawice triumfowały 2020 i 2021 (pokonała Dallas Stars i Montreal Canadiens). Hokeiści Tampa Bay mogli triumfować trzy razy z rzędu. Jednak w finale w 2022 roku przegrali z Colorado Avalanche.

Warto jeszcze napomknąć o Chicago Blackhawks. Jastrzębie ostatni triumf odnotowały w 2015 roku (wygrywając finał z Tampa Bay Lightning). Był to ostatni triumf, w można rzec hegemonii. Bowiem w latach 2010 – 2015 hokeiści z Chicago wygrywali Puchar Stanleya trzykrotnie (w latach 2010, 2013 i 2015).

Pozostali triumfatorzy: 

2014: Los Angeles Kings (wygrana 4:1 z New York Rangers);

2018: Washington Capitals (wygrana z Vegas Golden Knights 4:1);

2019: St. Louis Blues (wygrana 4:3 z Boston Bruins);

2023: Vegas Golden Knights (wygrana 4:2 z Florida Panthers).