CZY NADZIEJA POLSKIEGO HOKEJA – KRZYSZTOF MACIAŚ ZAGRA W NHL?

         Hokej na lodzie to bez wątpienia najpopularniejsza dyscyplina zespołowa wśród sportów zimowych w Polsce i na świecie. Najlepszą i najchętniej oglądaną ligą hokejową świata jest bezkonkurencyjna kanadyjsko-amerykańska NHL – National Hockey League. Jeśli chodzi o ligi europejskie, najwyższy poziom prezentują rozgrywki w Szwecji – SHL, Finlandii – Liiga, Rosji – KHL, Czechach – Extraliga oraz Niemczech – DEL, a także Liga Mistrzów. W historii zaledwie dwóch Polaków występowało do tej pory w najlepszej na świecie lidze hokeja na lodzie – NHL, choć wszystko wskazuje na to, że może się to zmienić. Nadzieja polskiego hokeja na lodzie – 18-letni utalentowany Krzysztof Maciaś zasilił w tym sezonie kanadyjską drużynę Prince Albert Raiders, występującą na juniorskim zapleczu ligi NHL.

National Hockey Association – co warto wiedzieć?

         Najlepsza liga hokeja na lodzie na świecie powstała w 1917 roku i obejmowała na początku wyłącznie zespoły hokejowe z Kanady. Dopiero w roku 1924 do rozgrywek dołączyły także drużyny z USA. Aktualnie liga NHL składa się z 32 zespołów podzielonych na dwie konferencje – zachodnią i wschodnią oraz cztery dywizje – po dwie na konferencję. Konferencja zachodnia zawiera dywizje centralną i pacyficzną, wschodnia natomiast atlantycką i metropolitalną. 

Tercja trwa 20 minut, a więc całe spotkanie bez dogrywki 60. W NHL nie występują remisy, w przypadku braku rozstrzygnięcia po trzech tercjach, następuje 5-minutowa dogrywka, a następnie rzuty karne, jeśli po dogrywce nadal jest remis. Po sezonie regularnym, składającym się z 82 meczów, następuje faza Play-Off, w której po 8 najlepszych drużyn z obu konferencji gra serie do 4 zwycięstw (best of seven). Rozgrywki wieńczy wielki finał, którego zwycięzca otrzymuje legendarny Puchar Stanleya – czyli hokejowy złoty Gral. Czy Polacy grający do tej pory w NHL zdobyli to trofeum i czy jest kiedyś szansa na kolejne? 

Odpowiedzią na pierwszą część pytania jest Krzysztof Oliwa z New Jersey Devils w 2000 roku, w przypadku drugiej wiele zależy od losu, podobnie jak w grach hazardowych w kasynie online Ice Kasyno. Oliwa w NHL był człowiekiem od zadań specjalnych – w ciągu 15 lat gry stoczył ponad 400 bójek na lodzie. Pierwszym Polakiem w NHL i jedynym, który wystąpił w Meczu Gwiazd NHL był reprezentant Polski – Mariusz Czerkawski, jeden z najwybitniejszych polskich hokeistów w historii. W ślady Czerkawskiego i Oliwy idzie młody utalentowany hokeista – napastnik Krzysztof Maciaś.

Nowa utalentowana nadzieja polskiego hokeja

         Krzysztof Maciaś, 18-letni polski hokeista, został przed obecnym sezonem wybrany z wysokim piętnastym numerem w import drafcie przez kanadyjską drużynę młodzieżową Prince Albert Raiders, występującą w juniorskim zapleczu ligi NHL, czyli kanadyjsko-amerykańską Western Hockey League. Import draft polega na selekcji przez zespoły NHL najbardziej utalentowanych młodych zawodników z Europy. WHL to jedna z trzech najsilniejszych lig juniorskich na świecie zrzeszonych w CHL (Champions Hockey League), czyli klubowej Hokejowej Lidze Mistrzów, utworzonej w 2007 roku w miejsce Pucharu Mistrzów IIHF, z inicjatywy Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie – w skrócie IIHF. 

Dzięki temu Krzysztof Maciaś ma realne szanse zostać trzecim w historii Polakiem w lidze NHL. Do tej pory występował czeskiej ekstralidze juniorów, od 2017 do 2020 roku w zespole HC Poruba, natomiast od roku 2020 do momentu wyboru w drafcie w drużynie HC Vitkovice, dla której w ostatnim sezonie zdobył 29 goli i 25 asyst. Po raz ostatni po Polaka sięgnięto w drafcie CHL równe dwadzieścia lat temu i był to wybrany z numerem siedemnastym Marcin Kolusz. 

W latach 2015-2019 w Ontario Hockey League – lidze CHL równoległej do WHL występował Polak Alan Łyszczarczyk. Żaden z nich nie trafił co prawda do NHL, dlatego mocno liczymy, że w tym przypadku będzie inaczej i zadziała reguła „do trzech razy sztuka”. Młodzieżowa drużyna, do której w tym sezonie trafił Krzysztof Maciaś, Prince Albert Raiders, zdobyła ostatnie mistrzostwo w 2019 roku. 

Polak ma za sobą rewelacyjny sezon, debiut w reprezentacji Polski i świetne występy w Mistrzostwach Świata Dywizji IB U20. Po 31 spotkaniach w obecnym sezonie WHL, zespół Krzysztofa Maciasia – Prince Albert Raiders zajmuje wysokie czwarte miejsce w konferencji wschodniej, z realnymi szansami na Playoffs. W 28 meczach, które rozegrał Polak, zdobył on 12 goli i 5 asyst, raz też zanotował hattricka. Kibicujemy zatem Krzysztofowi, mocno trzymamy za niego kciuki i życzymy samych sukcesów na lodzie oraz występów w NHL!