GRAND FORKS, NORTH DAKOTA - APRIL 18: Canada's Evan Fitzpatrick #1 looks on during warm-up prior to preliminary round action against Slovakia at the 2016 IIHF Ice Hockey U18 World Championship. (Photo by Minas Panagiotakis/HHOF-IIHF Images)

Urodzony: 1998 rok, Kanada

Łapaczka: Lewa

Wzrost: 189 cm

Waga: 101 kg

Prawdopodobne miejsce: 31-90

Hokejowy świat zbudowany jest w ten sposób, że na bramkarzy wybieranych w Drafcie przychodzi nam zwykle poczekać kilka ładnych lat , aby obejrzeć ich sobie w barwach drużyny NHL. Najwyżej notowanym bramkarzem z Ameryki Północnej jest na tę chwilę Evan Fitzpatrick. Życząc mu wszystkiego dobrego, mam jednak obawy, czy kiedykolwiek obejrzymy go w najlepszej lidze świata.

Cała drużyna Fitzpatricka, Sherbrooke, miała trudny sezon. Odbiło się to również na młodym bramkarzu, który zaliczył średnią grubo ponad 3 bramki na mecz, co nie wygląda dobrze na papierze. Trener juniorskiej drużyny Fitza próbował sprowadzić starszego rezerwowego w ramach nauczania i doskonalenia Fitzpatricka, jednak jak sam mówi, nie jest to łatwa sztuka. Zapis w notowaniach jako czołowy bramkarz USA/Kanada to nie byle osiągnięcie, i chciano zrobić wszystko, by Fitz mógł cieszyć się kiedyś grą w NHL.

Za

fitz 1Mimo, że jestem zdziwiony faktem, że w jednym z przeddraftowych mocków był notowany jako najlepszy, jest kilka argumentów, które za nim przemawiają. Z fizycznego punktu widzenia jest to jego wzrost – 190 cm wzrostu. Bramkarz musi być wysoki, gdyż wiąże się to z długimi kończynami – bez tego w dzisiejszej NHL ani rusz.

Druga sprawa to etyka pracy Evana. Pierwszy na treningu – ostatni w szatni. Bardzo skoncentrowany na doskonaleniu swoich możliwości, silnie zdeterminowany by grać wśród najlepszych przeciwko najlepszym. Bardzo skromny, skupiony na grze zawodnik nie ulegający póki co czarowi Draftu 2016, którego będzie jednym z wybrańców bez dwóch zdań

Przeciw

Pierwsze co rzuca się w oczy w grze Evana to jego szybkość – a raczej jej brak. Evan póki co ma spore problemy z właściwym ustawianiem się, a jego powolny styl nie pozwala mu nadrabiać szybką korektą ustawienia w bramce. Fitz ma poważnego wroga w karierze – to genetyka. Evan waży ponad 100 kg, co jeszcze samo w sobie nie stanowi tragedii – ponad 100 kg ważył legendarny Marty Brodeur – tyle samo wnosi po schodach Jonathan Quick.. jednak oni nadrabiali prędkością i potrafią grać z lekkością z jakągra 85-kilogramowy Henrik Lundqvist (Rangers). Trzeba uczciwie przyznać, że Evan (póki co) tej prędkości nie ma.

Druga sprawa to już czysta dedukcja, niemniej jednak może się niestety okazać trafna. Fitz wydaje się być człowiekiem o słabej psychice. Od wywiadów po ważniejsze mecze Fitzpatrick wydaje się aż trząść i póki co nie daje rady unieść ciężaru, jaki niesie za sobą jego talent. Oczywiście, mało kto wpuści nastolatka do gry w NHL – nawert największe talenty muszą dorosnąć, wyhodować brodę i móc oficjalnie napić się piwa w USA, żeby ich gra w NHL naprawdę miała szansę powodzenia – ale zadatki na silnego psychicznie trzeba zdradzać od samego początku.

Fitzpatrick nie uniósł również swojej słabo grającej drużyny – stał się wręcz jej częścią, co nie najlepiej o nim świadczy. Stawiam, że wyżej od niego wybrany zostanie Carter Hart oraz europejski bramkarz – Filip Gustavsson. Życzę młodemu wielu wielu treningów Cardio – w jego zawodzie szybkość jest niezbędna.