Tegoroczne zestawienie pierwszoroczniaków było tak imponujące, że trudno byłoby wybrać 3 nominowanych przez aklamację. Dlatego ostateczne głosowanie na najlepszego rookie tego sezonu będzie wyjątkowo wyrównane.

Calder Memorial Trophy w ostatnich 5 latach wygrywali: Aaron Ekblad, Nathan MacKinnon, Jonathan Huberdeau, Gabriel Landeskog i Jeff Skinner.

Tegoroczna klasa debiutantów była tak pokaźna, że poza czołową trójką znaleźli się tacy zawodnicy jak: Jack Eichel, Max Domi, Dylan Larkin czy fantastyczny, lecz cichy Colton Parayko.

Oto finaliści i krótkie przypomnienie ich niesamowitego pierwszego sezonu w NHL:

Panarin

Artemi Panarin (80GP-30G-47A-77P)

Panarin uzyskał największą ilość punktów wśród tegorocznych pierwszoroczniaków, jak również miał największą ilość strzelonych bramek i zapisanych asyst. Grając razem z Patrickiem Kanem w jednej linii skończył sezon na drugim miejscu w punktach wśród zawodników Chicago Blackhawks. Ostatnim zawodnikiem z lepszym pierwszym sezonem w elicie był Paul Stastny, który miał 78 punktów w Colorado Avalanche po sezonie 2007. Panarin rozegrał niemal pełny sezon, największą liczbę meczów wśród nominowanych, 80 meczów.

McDavid

Connor McDavid (45GP-16G-32A-48P)

Patrząc na indywidualne mecze a nie na sumy punktowe, McDavid był najlepszym debiutantem tego sezonu. Można byłoby pokusić się o stwierdzenie że był to jeden z najlepszych zawodników poprzedniego sezonu, w perspektywie wszystkich zawodników NHL. Pierwszy wybór draftu 2015 roku uzyskał średnią punktową większą niż punkt na mecz. W tej średniej był tylko gorszy od Patricka Kane’a i Jamie Benna. Patrząc na tragiczną ekipę jaką miał wokół siebie jest to niesamowite osiągnięcie. Możemy tylko przypuszczać co by się działo, gdyby nie nieszczęśliwe złamanie obojczyka. Przez tę kontuzję McDavid stracił niemal pół sezonu.

Ghostisbehere

Shayne Gostisbehere (64GP-17G-29A-46P)

Do momentu w którym ?grał w AHL, sezon Flyers wyglądał tak, jakby miał się zakończyć w pierwszych tygodniach listopada. Zajmując 26 miejsce i mając 5 zwycięstw w pierwszych 16 meczach sezonu, trend wyglądał mocno pesymistycznie. Od chwili powołania Gostisbehere’a do pierwszego składu, Flyers mieli 9. najlepszy rekord punktowy w NHL (36 zwycięstw w 66 meczach)  i udało im się wywalczyć ostatnie miejsce Wildcard na wschodzie po zaciętej walce z Boston Bruins. Trudno mówić by taka drastyczna zmiana postawy całej drużyny była uzależniona od pojedynczego gracza, ale trudno odmówić ogromnego wkładu Shayne’a w końcowy produkt z Filadelfii. Ostatnim defensorem, który miał podobne statystyki w swoim debiutanckim sezonie był niejaki Nicklas Lidstrom w sezonie 91/92. Całkiem niezły punkt odniesienia.

Oto jak wypadli nominowani w najważniejszych kategoriach statystycznych w sytuacjach 5v5 (info do tabelki: A160 to nie asysty co 160 minut gry tylko pierwszorzędne asysty na 60 minut gry. Analogicznie P160 – Punkty pierwszorzędne (gole + asysty 1. stopnia) na 60 minut gry) :

Calder tabela

Źródło: Corsica.hockey

Mój typ: Connor McDavid

Typy redakcji:

Michał: Shayne Gostisbehere

Karolina: Artemi Panarin

Łukasz: Artemi Panarin

Kojot: Artemi Panarin

Adrian: Shayne Gostisbehere