Mecz dnia:

Dwa gole w osłabieniu, po jednym dla każdej ze stron, dwie zupełnie inne tercje i zmiany na prowadzeniu. Słowem podsumowania jeden z najlepszych, jak nie najlepszy mecz turnieju dali Szwedzi i Czesi. Nasi południowi sąsiedzi po początkowych problemach wyszli z ciężkiej sytuacji 0:2 na 4:2 prezentując szybki i techniczny hokej. Czechom udało się już pokazać kilka „oblicz” w tym czempionacie, zagrali na zero z Rosją, przetrwali rzuty karne z Łotwą i odwrócili losy spotkania z Szwecją. Imponująca kolekcja.

Poniżej obie bramki w osłabieniu, najpierw szwedzka, a później czeska kontra:

Mecz dla koneserów:

Dzień Zwycięstwa to w Rosji dzień wyjątkowy, upamiętniająca zakończenie II wojny światowej celebracja „wielkości” mocarstwa rosyjskiego. W taki dzień rosyjscy hokeiści nie przynieśli wstydu z Łotwą, ogrywając ją 4:0. Podopieczni trenera Znaroka w końcu zagrali na miarę oczekiwań podczas mistrzostw świata Elity rozgrywanych na własnym terenie. Dwa wcześniejsze spotkania postawiły pod znakiem zapytania aspiracje mistrzowskie Sbornej, ale w meczu z Łotwą widoczny był postęp zwłaszcza w grze obronnej Rosjan.

Akcja dnia:

Wyłożenie zza bramki w wykonaniu Cervenki do Pastrnaka to element wyćwiczony na centymetry. Doświadczony napastnik zna proporcje na lodzie co do milimetra i zrobił z tej wiedzy doskonały użytek posyłają krążek prosto na już oddającą strzał łopatkę napastnika Boston Bruins

Bohater dnia:

Gol otwierający wynik spotkania na 1:0 w 21. minucie napastnik Blackhawks „złożył się do strzału jak scyzoryk”

A to wszystko mocny cios dla tych, którzy twierdzą że Panarin to „wynalazek” dobrej gry Patricka Kane’a.

Ale numer:

5 – maksymalnie tyle strzałów w jedną tercję byli w stanie oddać Białorusini przeciwko Kanadzie. W sumie stanęło na ich 13 uderzeniach w ciągu 60 minut, a mecz przegrali 0:8. To i tak minimalny postęp w stosunku do roku ubiegłego, gdy w ćwierćfinałach polegli z Klonowym Liściem 0:9. Jeszcze nigdy nie udało się Białorusi wyjść obronną ręką z starcia z Kanadą (w historii bezpośrednich pojedynków same porażki).

Młody dał radę:

Szybkość, wizja, jazda na łyżwach. Wszystko za co kocha się Connora McDavida zostało uwieńczone w jednej z akcji w meczu Kanada kontra Białoruś. Też macie wrażenia, że dla Hokejowego Mesjasza równie dobrze zamiast przeciwników mogłyby w tej sytuacji na lodzie stać „pachołki” treningowe? Przedstawiamy tę akcję z dwóch ujęć, bo warto:

Weteran dnia:

Mikko Koivu otworzył wynik na 1:0 w meczu przeciwko USA i na całym turnieju jak najbardziej spełnia rolę lidera i „tatusia” w linii z Granlundem i Aho. Jest tradycyjnie jednym z najlepiej wznawiających centrów, a obecność w TOP10 klasyfikacji kanadyjskiej, zestawieniu strzelców i face-off tworzy z 33-latka najlepszego póki co weterana all-around.