Czasy, w których ściągnięcie pliku mp3 z internetu zajmowało 2 wschody słońca, a obejrzenie jakiejkolwiek relacji online wydawało się tak samo realistyczne, jak teleportacja w serii „Star Trek”, każdy hokejowy akcent dla fana NHL zobaczony w jakichkolwiek mediach był atrakcją. Jako dzieciak, bardzo cieszyłem się widząc akcenty związane z NHL i amerykańskim hokejem jako takim w filmach i serialach, które o hokeju nie traktują w żaden sposób. Oto cztery obrazy, w którym znajdziecie co najmniej „akcent” związany z najlepsza grą na świecie.

4. Piątek 13 (Friday they 13th).

Seria horrorów typu „gore” o gigantycznym brzydalu z ewidentnym problemem w relacji z matką, rozsławiła na cały świat maski hokejowe. Jason Voorheese – mierzący co najmniej 220 cm wzrostu kolos, mści się na napotkanych nastolatkach za  śmierć swojej matki oraz za nie udzielenie mu pomocy, gdy tonął w jeziorze.

film2Główny bohater, którego twarz wygląda jak trzydniowy budyń z oczami, znajduje starą hokejową maskę, aby móc wejść między ludzi (najwyraźniej odwracała ona uwagę od maczety). Od tamtej pory Voorheese, któremu dialogi pisał prawdopodobnie ten sam facet, który pisał je Jasiowi Fasoli czy dwójce bohaterów bajki „Sąsiedzi”, jest synonimem zła i morduje swoje ofiary tak kreatywnie, jak kreatywnie nowe triki wymyśl Paweł Dacjuk.

Maska hokejowa Jason’a stała się ikoną kina klasy „Z” z gatunku „gore”, a bramkarze już zawsze będą budzić lekką grozę i niepokój w sercach fanów (o ile oczywiście, na ich maskach nie widnieją Minionki).

 

3. Słoneczny Patrol (Baywatch)

W odcinku „Windswept”, jeden z ratowników, którzy znani byli z tego że oprócz ratowania tonących, świetnie pilotowali samoloty, rozbrajali bomby i walczyli z przemytnikami, gra w charytatywnym meczu hokeja na rolkach.  Jego drużyna, która przypadkiem nazwała się „Mighty Ducks” pokonuje rywali po rzucie karnym, który egzekwuje główny bohater odcinka.

film3Odcinek ten dodatkowo zafascynował fanów hokeja, spośród których wielu było już wielkimi fanami czołówki serialu oraz momentu, gdy Pamela Anderson miała niewiele czasu i siłą rzeczy musiała zacząć biec. W epizodzie ukazano spore fragmenty owego meczu hokeja na rolkach, piękne kobiety na widowni oraz umięśnione i opalone dobro, które zawsze zwycięża. Dodatkowym atutem odcinka jest fakt, że David Hasselhoff nie jest jego głównym bohaterem (może zagadał się z samochodem??).

2. Sudden Death

Jean-Claude Van Damme, który w swoich filmach udowadnia, że jedyne co jest dla niego niemożliwe to poród (i to tylko dlatego, że ma zbyt obcisłe spodnie), tym razem zwalcza zło w jego epicentrum – na lodowisku Pittsburgh Penguins.

Podczas meczu, główny bohater przebiera się za bramkarza Penguins, i powoduje bójkę, aby zrobić zamieszanie i udaremnić plany wysadzenia wszystkiego w cholerę, aby wyrobić normę eksplozji mających miejsce na terenie USA.  O ile wiele samej gry w hokeja podczas meczu nie zobaczymy, to nasze oko ucieszy występ wielu faktycznych zawodników takich jak Mario Lemeiux, Ken Wregget, Luc Robitaille.

 

Ciekawostką jest również fakt, że w roli zawodników Blackhawks wystąpili.. zawodnicy Cleveland Lumberjacks – i dla większości z nich było to największe zbliżenie do NHL w ich karierach.

1. McGyver

film4Bohater każdego dzieciaka i autor bomby zegarowej zrobionej ze skarpetki, zapalniczki oraz miodu pszczelego, zarówno w filmie jak i osobiście jest wielkim fanem hokeja. W odcinku serialu pt. „Thin Ice”, Richard Dean Anderson zostaje trenerem swojej dawnej drużyny uniwersyteckiej podczas mistrzostw stanu Minnesota (cokolwiek to jest).

Anderson prywatnie jest również niedoszłym zawodowym graczem oraz wielkim fanem tego sportu. Odcinek „Thin Ice” zbliżył go na moment do upragnionej niespełnionej hokejowej kariery. McGyver został honorowym kapitanem reprezentacji USA podczas Olimpady w 1992 roku.

Wystapił również w reklamówce reprezentacji, prosząc o finansowe wsparcie dla reprezentacji. Aż dziw, że nie wykonał sam potrzebnych pieniędzy z kilku kijów, kasku, potu bramkarza i znalezionej puszki po sardynkach.