Florida Panthers z NHL dokonali strategicznego posunięcia, pozyskując prawoskrzydłowego Władimira Tarasenko, co stanowi znaczące wzmocnienie ich drugiej linii ataku. Tarasenko, pomimo swoich niedoskonałości, jest uznawany za czystego strzelca, który może efektywnie zdobywać punkty w grze pięciu na pięciu, co doskonale komplementuje umiejętności Matthew Tkachuka, jednego z najlepszych playmakerów w lidze. Nie wiadomo czy jeden brat polecił Tarasience grę z drugim, ale istnieje prawdopodobieństwo, że Brady z którym Władimir grał w kanadyjskiej stolicy, szepnął dobre słówko o Mateuszu.

Oto materiał na ten temat na naszym kanale Youtube. 17-minut, a dla tych którzy wolą czytać, trochę okrojona wersja tekstowa poniżej:

Dobrze znana rodzinie Tarasienków okolica

Panthers są organizacją, która ma reputację umiejętności trafnego doboru graczy i maksymalizowania ich potencjału, co czyni transfer Tarasenko nie tylko umiejętnym posunięciem, ale także świadectwem ich zdolności do przemyślanych inwestycji. Ta wymiana wydaje się być idealnym dopasowaniem dla obu stron, biorąc pod uwagę potrzeby drużyny i umiejętności gracza.

Floryda była preferowanym miejscem Tarasenki i dzięki pełnej klauzuli o braku wymiany (NTC) miał kontrolę nad miejscem, do którego został wymieniony. Żona Tarasenki i dwójka małych dzieci mieszkają w okolicy Fort Lauderdale, a Panthers szukają kolejnego napastnika z pierwszej dziewiątki.  Vegas Golden Knights, Carolina Hurricanes, Edmonton Oilers i New York Rangers byli wśród drużyn, które zabiegały o Tarasenkę. Dlaczego Tarasenko nie chciałby pojechać na Florydę? Są obecnie numerem 1 w NHL z 90 punktami i będzie miał ważną rolę. Uważa się, że Tarasenko zagra w drugiej linii z centrum Samem Bennettem i skrzydłowym Matthew Tkachukiem. To da Panthers większą głębię przed postsezonem.

Przejście Tarasenki do Panthers nie jest tylko transakcją między klubami, ale również osobistą szansą dla gracza na nowy rozdział w karierze. Z doświadczeniem zdobytym w St. Louis Blues, gdzie w 2019 roku przyczynił się do zdobycia Pucharu Stanleya, Tarasenko przyłącza się do drużyny z szansami na mistrzostwo. Panthers, będąc na czele tabeli NHL, zyskują nie tylko wzmocnienie na drugiej linii, ale i doświadczonego zawodnika z historią sukcesów w play-offach. Dla Tarasenki, który wyraźnie wybrał Floridę jako miejsce kontynuacji kariery, to szansa na kolejne wielkie trofeum.

Zamów teraz Kwartalnik o NHL – numer pierwszy – 23/24

Lepszy od kuzyna

Jednakże, transfer Tarasenko do Panthers nie jest pozbawiony wyzwań. Jego umiejętności defensywne budzą pewne obawy, zwłaszcza że w poprzednich sezonach jego drużyny traciły wiele goli, kiedy był na lodzie. Mimo to, strukturalna dyscyplina i wsparcie drużynowe Panthers mogą pomóc zminimalizować te problemy, co jest kluczowe dla wzmocnienia ich formacji ofensywnej bez nadmiernego osłabienia defensywy.

Cena, jaką Panthers zapłacili za Tarasenko – wybór w czwartej rundzie draftu, który może zmienić się w wybór trzeciej rundy, plus wybór w trzeciej rundzie w 2025 roku – jest zdumiewająco niska w porównaniu do potencjalnej wartości, jaką Tarasenko może dodać do drużyny. To świadczy o sprytnym podejściu zarządzania Panthers do negocjacji i budowania składu.

Mimo że jego najlepsze lata mogą mieć się już za nim, Tarasenko wnosi doświadczenie i pasję, które mogą być kluczowe w najważniejszych momentach sezonu. Jako produktwny gracz Senators, z dorobkiem 41 punktów w 57 meczach, jego wkład w drużynę może okazać się nieoceniony. Panthers, osiągając imponującą formę i będąc na czele ligi, z Tarasenką w składzie mogą stać się jeszcze bardziej kompletnym zespołem

Na początek, nie jest Nickiem Cousins. To Cousins, który w całym sezonie zdobył pięć bramek, był ostatnio widziany na lodzie obok Matthew Tkachuka i Sama Bennetta, co pokazuje, jak bardzo Floryda potrzebowała skrzydłowego strzelca. Tarasenko nie jest złym rozwiązaniem na to pytanie. Nie jest już tym, kim był kilka lat temu, zwłaszcza jeśli chodzi o ilość strzałów. Nie jest też tym, kim jest teraz, na przykład, Jake Guentzel. Dla Panthers, jednak, ma to pełny sens.

tylko Tkachuk, Carter Verhaeghe i Sam Reinhart mają więcej niż 15 bramek. Tarasenko oddaje przy grze pięć na pięć. Tam, Floryda jest trzecia pod względem procentu spodziewanych bramek, czwarta pod względem rzeczywistego procentu bramek i 24. pod względem bramek na 60 minut. To krzyczy „potrzebujemy faceta, który może to zapełnić”. Tarasenko pasuje do rachunku.

NHL Tarasenko
NHL Tarasenko

Czynnik X w statystykach Panthers

Włączenie Tarasenki do drużyny Panthers nie tylko zwiększa ich potencjał ofensywny, ale również wpływa na ich statystyki i jakość gry. Jego obecność na lodzie, udokumentowana poprzez wysokie metryki Corsi For Percentage oraz on-ice save percentage, wskazuje na jego zdolność do poprawy gry zespołowej, zarówno w ofensywie, jak i defensywie. Drużyna, która już osiąga wysokie wyniki w liczbie strzelonych i straconych bramek, zyskuje dodatkowe wsparcie w postaci doświadczonego gracza. Panthers, pełniąc rolę jednego z liderów NHL, z Tarasenką w składzie mogą dążyć do jeszcze lepszych wyników, umacniając swoją pozycję przed fazą playoff.

Perspektywa sprzedających. Pierwszy ruch GMa

Dla Ottawa Senators, transakcja ta wydaje się być mniej korzystna, co odzwierciedla ocena transakcji przez analityków. Uzyskana w zamian za Tarasenko rekompensata – warunkowy wybór w czwartej, a potencjalnie trzeciej rundzie draftu – wydaje się niewystarczająca, biorąc pod uwagę wartość, jaką Tarasenko mógłby przynieść na rynku transferowym. Senators znaleźli się w trudnej sytuacji, gdzie rynek oraz ochrona przed wymianą ograniczyły ich możliwości negocjacyjne, co skutkowało niższym zwrotem z inwestycji.

Pomimo trudności, decyzja ta może być odzwierciedleniem szerszej strategii Senators w zakresie budowania przyszłości drużyny, choć natychmiastowa reakcja fanów może być mieszana. Ostatecznie, ta wymiana podkreśla różnice w pozycji i strategii obu klubów na rynku NHL.

To pierwszy ruch Steve’a Staiosa, prezesa operacji hokejowych i menedżera generalnego klubu, od kiedy przejął pełne obowiązki 1 listopada. Spędził dużo czasu pracując przez telefon w ostatnich czterech miesiącach i chciał uzyskać aktywa w zamian za nadchodzącego wolnego agenta.