Adam Johnson, były hokeista NHL, zmarł w szpitalu 28 października. Dziś, prawie trzy tygodnie później, aresztowany pod zarzutem nieumyślnego spowodowania śmierci został sprawca Matt Petgrave. Zawodnik Nottingham Panthers został uderzony w szyję łyżwą zawodnika Sheffield Steelers podczas meczu EIHL – ligi brytyjskiej. 29-latek został przewieziony do szpitala, gdzie stwierdzono zgon.

Jak poinformowała policja South Yorkshire, sekcja zwłok potwierdziła, że zmarł w wyniku śmiertelnego urazu szyi. Policja poinformowała, że detektywi zatrzymali podejrzanego we wtorek, dodając, że pozostaje on w areszcie. „Prowadziliśmy szeroko zakrojone dochodzenie, aby poskładać w całość wydarzenia, które doprowadziły do utraty Adama w tych bezprecedensowych okolicznościach.

W żałobie był cały świat hokeja, także NHL

„Rozmawialiśmy z wysoce wyspecjalizowanymi ekspertami w tej dziedzinie, aby pomóc w naszych dochodzeniach i nadal ściśle współpracujemy z departamentem zdrowia i bezpieczeństwa w Radzie Miasta Sheffield, który wspiera nasze trwające dochodzenie”. „Śmierć Adama wstrząsnęła wieloma społecznościami, od naszych lokalnych mieszkańców w Sheffield po fanów hokeja na lodzie na całym świecie”.

Wezwała członków społeczeństwa do powstrzymania się od „komentarzy i spekulacji, które mogłyby utrudnić” śledztwo. Śmierć Johnsona, który pochodził z Minnesoty w USA, wywołała falę żalu na całym świecie. W rozmowie z KSTP-TV lokalną stacją informacyjną z siedzibą w Minnesocie, ciotka zawodnika, Kari Johnson, powiedziała, że jej siostrzeniec planował oświadczyć się partnerce Ryan Wolfe.

„Wszyscy byliśmy naprawdę podekscytowani, ponieważ naprawdę nie mogliśmy się doczekać ich przyszłości, a on nie miał szansy jej zapytać, bo stało się to” – powiedziała. Johnson grał wcześniej w National Hockey League (NHL), występując 13 razy dla Pittsburgh Penguins. W sezonie 2020-21 przeniósł się do Szwedzkiej Ligi Hokejowej (SHL), a następnie do Ontario Reign i Lehigh Valley Phantoms w American Hockey League. Johnson grał w Augsburger Panther w Niemczech, zanim w sierpniu przeszedł do Nottingham Panthers.

Dzień wcześniej sprawca dostał owacje na stojąco

Co ciekawe dzień przed zatrzymaniem Matt Petgrave otrzymał owację na stojąco od fanów w Utilita Arena Sheffield. Doszło do tego, gdy Steelers wrócili na lód na swój pierwszy mecz u siebie licząc czas od tragicznej śmierci Johnson. W hołdzie dla zawodnika Panthers ponad 8000 fanów uczciło jego pamięć chwilą ciszy i oklaskami, gdy zawodnicy stukali kijami w lód.

Petgrave nie został włączony do składu Steelers, ale przed meczem jego zdjęcie pojawiło się na dużym ekranie wewnątrz areny, a wielu fanów wstalo, by oklaskiwać wizerunek obrońcy. Obrońca nie był publicznie widziany od czasu incydentu, ale według doniesień medialnych jest „absolutnie zrozpaczony”, a w międzyczasie otrzymał „nikczemne wiadomości” w mediach  społecznościowych.

Niektórzy mają jednak wątpliwości co do tego, czy był to zwykły incydent. W sieci pojawiło się nagranie wideo, na którym Petgrave wykonuje ruch podobny do tego, który spowodował śmierć Johnsona podczas meczu hokeja na lodzie ponad 12 lat temu. To jednak nie wskazuje na  nic innego, jak na głupie niebezpieczne przyzwyczajenie w grze tego hokeisty.

Jeden z kolegów Johnsona z drużyny, Westin Michaud, udzielił  wsparcia Petgrave’owi, mówiąc, że zespół „całym sercem wspiera gracza Sheffield”. Powiedział: „To jasne, że jego działania były niezamierzone i każdy, kto sugeruje inaczej, jest w błędzie”. Victor Bjorkung, inny zawodnik Panthers, powiedział szwedzkiej gazecie Expressen: „Nikt w naszej drużynie nie uważa, że to jego wina, wręcz przeciwnie. Jesteśmy wielką rodziną i może się z nami skontaktować, jeśli tego potrzebuje. Znajdowałem się kilka metrów od niego, więc jeśli ktokolwiek doświadczył tego w taki sposób, jak to się stało, to jest to jego wina”.